“САЛДО-счетоводни записвания”

ТаСаТ ООД

"Счетоводни записвания"

   Осчетоводяването на първичните документи се извършва единствено чрез тази част от системата, пак тука можете да коригирате допуснати неточности във вече осчетоводени документи.

   Винаги се активира подменю, което в повечето случай ни предлага следните възможности:

Стопански операции - гггг (СО)

Автоматично сторно \ Коригиране на СО – гггг

Плащания по Клиенти \ Доставчици

Документи за масови операции

Осчетоводяване на масови операции

Протоколи по чл. 117 от ЗДДС (ВОП)

Стопански операции
   При осчетоводяването (контирането) на СО, разработчиците са се стремили да онагледят целия процес, или максимално количество от информация да е видна в прозореца (екрана) до края на въвеждане на данните по конкретната операция.

   Условно разделяме прозорецът на
   Горна лява част, съдържаща данни за:
      - счетоводния месец и година
      - номер и наименование на папката в която се съхранява документа основание
      - номер и дата на стопанската операция (СО) с която е осчетоводен съответния документ
   Счетоводен месец определя в кой календарен месец да бъде регистрирана СО. Свободно можете да избирате в интервала от януари до декември.
   Счетоводната папка с номерация между 1 и 999999, а наименованието е произволен текст определящ признака по който се съхраняват документите.
   Номерирането на СО е във възходящ ред, като системата автоматично генерира следващия номер в съответната папка. Възможно е да въведете число по-голямо от предложеното ви, но ще нарушите последователността. При въвеждане на по-малко число от предложеното ще последва предупреждение с въпрос за въвеждане на пропуснато СО, ако продължим с избора, системата проверява дали номера е наистина пропуснат и съответно продължава или не с обработката. Върху вече въведена СО може да се въздейства единствено чрез Автоматично сторно / Коригиране на СО.
   Дата на СО е дата на която е осчетоводена операцията.
Един първичен документ може да бъде осчетоводен с няколко СО, но е желателно да се възползвате от тази възможност само когато това наистина се налага.

   Горна дясна част, съдържаща данни за документа основание на СО
   Код (номер) на документа. Вътрешна за системата (служебна) кодировка. Определя точно какъв документ осчетоводявате, от особено значение при регистрирани по ДДС организации.
   Наименованието се изписва автоматично при определяне на кода.
   Номер и дата на документа
Изброените реквизити са от значение за задаване на ограничения и пълнота при извежданите Счетоводни справки.

   Дебитна / Кредитна част, съдържаща номера и наименованието на счетоводните сметки, както и стойността с която участват по дебита / кредита, и натрупаната обща сума.
   Системата следи за изравняване на стойностите по дебита и кредита, като автоматично прехвърля в страната с по-малък сбор, принудителното движение се осъществява чрез клавиша Tab.
   При избор на счетоводна сметка, под наименованието й се отваря прозорец който съдържа само поле за въвеждане на стойност при синтетичните или и списък на аналитичните нива на отчитане при аналитичните сметки. За да бъде записана СО е необходимо за всяко едно аналитично ниво да бъде посочена и съответна стойност. Нивата регистрирани като номенклатура (списък от уникални кодове със съответно наименование) могат да бъдат избрани чрез натискане на клавиш F1, “кликване” върху бутана F1 или чрез директно изписване на кода в активното поле. Системата винаги прави проверка за наличност на съответния код в списъка и при липса извежда съответното съобщение, за повторен избор или за регистриране на нов елемент при списъците за които е разрешено актуализирането им.
   В случаите при които не се извършва избор от номенклатура, клавиш F1 активира частта от настоящата инструкция описваща възможностите на активния в момента екран.
   В полетата “Стойност”, “Стойност валута” и “Количество”, F1 извежда състоянието (натрупаните стойности) за сметката и за конкретната партида с възможност за избор на някоя от предложените величини, F2 .същите стойности но към счетоводния месец с който работим в момента.
   Клавиши F10 и Shift+F10, изпълняват следните помощни функции при осчетоводяване на СО:
   При избор на елемент от номенклатура извежда само тези които имат салдо или са с движение през годината независимо от салдото, ограничени спрямо избора на другите аналитични нива. F11 и Shift+F11 функционира аналогично, но салдата и движението е към месеца, в който осчетоводяваме в момента. Удобство при бързо и точно закриване на висящи салда.
   При въвеждане на “Номер на документа” основание добавя водещи нули пред вече въведените цифри до достигане на общ брой от десет.
   Например: Документ с въведен номер 345 при натискане на клавиш F10, ще бъде трансформиран в номер 0000000345. При наличие на аналитично ниво от тип “Номер на фактура” или “Дата”, клавиш F9 ще повтори номера на документа основание или неговата дата.
   При въвеждане на ”Стойност“ за съответната сметка F10 извежда стойността на главницата по ДДС, а Shift+F10 стойносттана ДДС спрямо натрупаната срещуположна стойност.
   Например: Ако по дебита са въведени 360.00 лв. по сметка 411 и въвеждаме стойност по кредита то клавиш F10 ще изчисли 300.00 лв., а Shift+F10 - 60.00 лв.
   Във валутните и материални счетоводни сметки, F10 в полето “Курс на валутата” извежда средния валутен курс към момента (Shift+F10 към датата на документа основание, който осчетоводяваме в момента), а в полето “Единична цена” съответно средната цена спрямо останалите аналитични нива.
   От голямо значение за ефективността на клавишите F1, F10, Shift+F10 F11, и Shift+F11 е реда на въвеждане на аналитичните нива.
   Например: ако мярката е преди номенклатурата на стоките и ползваме клавиш F10, ще получим средна цена само за избраната мерна единица, без да е обвързана с конкретна стока. За преподреждане последователността на аналитичните нива, ползвайте Дефиниране на сметкоплан.
   Свързани операции: в поле стойност при ползване на INSERT вместо ENTER – сметката се запомня с цялата въведена аналитичност и автоматично се прехвърля в следващото записване от другата страна. По този начин бихте могли да „свържете” неограничен брой операции.
   Например: Въвеждате 100 лв. по дебита на с-ка 601 и натискате INSERT. В следващото записване автоматично по кредита Ви предлага само да потвърдите всичко вече въведено по 601 и съответно след това да посочите дебита. Ако въведете 610 и при нея също натиснете INSERT след въвеждане на стойността, в следващото записване тя ще се появи в кредита и т.н.

   В най-долния край, в продължение на прозореца е мястото където се въвежда текстова (специфична) информация касаеща СО.
   Ако посоченият документ има отношение по регистрите по ДДС, системата извежда допълнителен прозорец “Контрол на данните по ДДС” за да потвърдим или променим данните касаещи Справките по ДДС. В този прозорец част от реквизитите са активни само когато регистрираме Внос с право на данъчен кредит. В повечето случай, потвърждаваме (коригираме) стойността на сделката и ДДС, контрагента и предмета на сделката. Данните от тези полета ще бъдат прехвърлени в съответните регистри.
   СО ще бъде записана в информационните бази след като стойностите по дебита и кредита бъдат изравнени и различни от нула.
   При активирана опция “Автоматично плащане при доставки и продажби” (виж Данни за фирмата от точка Администриране на главното меню) ще се появи допълнителен екран в който трябва да посочете в коя счетоводна сметка (например 501 – Каса в лева) да бъде отнесено плащането по тази операция.

 Например:

 Стопанската операция е
  Дебит                                            Кредит

   411 – Клиенти                              702 – Приходи от продажба на стоки
        01 Облагаеми сделки                    01 Програмни продукти
       1223334051 – БОДРОСТ ООД
       Сума 720 лв.                                  Сума 720 лв


     Отразяване на автоматичното плащане ще генерира следната стопанска операция
  Дебит                                            Кредит
   501 – Каса в лева                          411 – Клиенти
                                                               01 Облагаеми сделки
                                                              1223334051 – БОДРОСТ ООД
      Сума 720 лв.                                  Сума 720 лв

   Процедурата се активира при СО с участие на номенклатурата на Клиентите по дебита или Доставчици по кредита.

Автоматично сторно / Коригиране на СО


   Само тук можете да въздействате върху вече регистрирана стопанска операция.
   Прозорецът който се активира предоставя възможност за избор на конкретна СО от дадена папка в избрания счетоводен месец, със стойностите и сметките които ги формират. След определяне на операцията имаме възможност за избор автоматично сторниране на операцията, активиращо запис на червена операция или включва познатият екран за въвеждане на СО където да извършим корекция на регистрираните данни виж Стопански операции.
   Разполагате и с възможност за физическото изтриване (заличаване) на цяла папка или на конкретна стопанската операция.
   При извършването на тези действия е желателно да се подсигурите с актуален архив на данните.
   Внимание !!! Папка с автоматично начислени амортизации не може да бъде изтрита от този екран, за целта ползвай Изтриване на последна амортизация

Плащания по Клиенти \ Доставчици

   Процедурата е работоспособна само при наличие на счетоводни сметки в дефиницията на които участват партиди отбелязани като “Клиенти” или “Доставчици” и “Номер на фактура” (виж Дефиниране на сметкоплан).
   По смисъл се доближава до “Автоматично плащане при доставки и продажби” (виж Стопански операции) като тук се акцентира върху обработката на списък от приходни и разходни документи, напр. Банково извлечение.
   Активираният прозорец е разделен на две части:
   Лява – в нея се задават необходимите данни за счетоводното записване (месец, папка, СО номер и дата, вид документ номер и дата), както и счетоводните сметки формиращи дебита и кредита. “Счетоводна сметка на Клиента (Доставчика)” – определя, постъпления или разход ще регистрирате. “Разплащателна счетоводна сметка (банка/каса)” – определя с банка или каса ще работим, ако сметката е аналитична ще трябва да определим и аналитичните позиции.
   Дясна – в нея се посочва номера на документа (фактурата), по който ще се отразява плащането, както и сумата с която ще се покрие задължението.
   При посочване на номера на документа, системата автоматично го открива и посочва неговата стойност, постъпилите до момента плащания и ни подсказва остатъка, като сума за осчетоводяване с настоящата операция. Предполага се че, при плащания по доставки е възможно откриване на документи с еднакви номера издадени от различни доставчици, тогава се активира клетката “Доставчик №” в която трябва да посочим за кой от предложените доставчици да отразим плащането, през останалото време тази клетка е не активна, но съдържа номера на Клиента/Доставчика свързан със съответния документ.
   При откриване на повече от един информационен запис в базата от данни за този номер документ, системата извежда предупреждение с отказ да продължи обработката.

Документи за масови операции

   Максимално опростена процедура за регистриране на документи. Изисква избор на схема (макет), по която ще се осчетоводява, номер, дата и стойност на документа.
   При избора на схемата в долния, ляв ъгъл се посочват участващите счетоводните сметки, а в дясно, всички аналитични нива участващи в тях, като процедурата задава стойностите им. Не е възможна промяна, не се активни, само нивата с забрана за промяна при описа на схемата (макета).
   "Текст към документа" и "вид сделка по ДДС" са полета за произволна, допълнителна информация към стопанската операция и регистрите по ДДС, не са задължителни за въвеждане.
      "Платено в брой - 501" е възможна при дебит по клиентска сметка или при кредит от доставчик, определя осчетоводяването на втора операция, закриваща задължението с оборот по 501 сметка, ако е дефинирана като синтетична. В списъка на регистрираните документи, в горната част на формата, редовете с различен цвят са с оборот и по 501-ва.
      "Активен" - Определя, дали въведеният документ ще се осчетоводява или изчаква.

   Управляващи бутони
      Нов - Активира регистрирането на нов документ, като активира съответните полета за въвеждане на данни или избор от списък. При повторно натискане на бутона, преди записване на въведената информация, се нулира всичко въведено за документа.
      Корекция - Активира полетата за корекция на информацията във вече въведен документ.
      Запис - Процедурата контролира информацията за документа и недопуска запис при липса на всички данни.
      Изтриване - Активен при избор на документ от списъка.
      Изход – затваряне (приключване) на екранната форма.

Осчетоводяване на масови операции

   Списък на всички регистрирани Документи за масови операции, тяхната обща стойност, както и стойността на активните и не активните документи. Преди обработката е възможно избор на счетоводен месец, различен от текущия. При подициониране върху конкретен документ, под таблицата, се извежда информация за него. След натискане на бутона "Обработка" се изчисляват стойностите по счетоводни сметки -"Обороти по сметки". При наличие на "Проблемни документи", такива които няма да бъдат обработени, се извежда списък с общата им сума.
   Всеки от списъците може да бъдет изведен на печат. При изключване или включване за обработка на документ, е необходимо да стартирате "Обработка" отново.
   "Запис" - е отразяване на счетоводните записвания в информационните бази на продукта. Всички "Проблемни документи" остават в "Списък на документите" за анализ и следваща обработка, докато не бъдат изтрити. Отразените Стопански операции подлежат на Автоматично сторно \ Коригиране на СО, както всяко друго счетоводно записване.
   Внимание !!! Независимо от пораметпите в Данни за фирмата, при "Запис" процедурата не контролира повторното осчетоводяване на един и същи документ.

   

   

   

   

Протоколи по чл. 117 от ЗДДС (ВОП)

   Процедурата съчетава създаване на протокол по чл.117 от ЗДДС с осчетоводяването му по схемата от http://tasatbg.com/Texts/voppr.htm.
   Протокол се регистрира само в текущата година. Не се допускат корекция на протокол. При изтриване на протокол, не се трият счетоводните операции, с които е осчетоводен. Номерата на протоколите се генерират, като не се допуска въвеждане на номер от диапазона на предходната година. Не се допуска едновременна работа с процедурата на повече от един потребител. За активиране е необходима сметка с едно единствено аналитично ниво "Вид на сделката при продажба/износ".

Регистриране на протокол

   Въвеждане на информация за протокола и за счетоводните сметки, по които ще бъде отразен. Счетоводен месец, папка, СО и документ основание са взаимствани от "Стопански операции". Въпреки че се допуска издаване на протокол без осчетоводяването му, попълването на цялата информация е задължително.
   Включването на стока/услуга в протокола е чрез попълване на информацията за произволна сметка - "Въвеждане (корекция)". Вече регистриран ред в таблицата позволява корекция на наименованието му, което е от значение единствено за протокола, до записването му се допуска и изтриване на стокова позиции.
   Протокол без спецификация (стока/услуга) се приема за корекция на съществуващ протокол и не се осчетоводява. Добавянето му в счетоводството, да се извършва ръчно. Бутонът "Запис" финализира въвеждането на протокола.
   Следва въвеждане на информация за останалите сметки участващи в счетоводните статии, както и данни за ДДС регистрите.


Издадени протоколи

Списък на издадените протоколи в годината от-до месец. Двоен клик ни прехвърля в "Регистриране на протокол" с неговите данни и възможност само за разпечатване или изтриване.

ТаСаТ ООД